بلوغ در پسران

قوانین اساسی كه والدین در برخورد صحیح با نوجوان شان باید بدانند

 

قانون اول؛ نپرسید چته؟

لحن این پرسش تأثیر زیادی دارد پس این سوال را با لحنی بپرسید كه نوجوانتان متوجه شود که هدفتان فهمیدن مشكلی است كه او با آن درگیر است. با این سوال حس خشم پدرومادر ناشكیبا را به فرزندتان منتقل نكنید.

درواقع مسائل و مشکلات نوجوان را بزرگ نشان ندهید؛ چون در آنها ایجاد وحشت می‌كند همین‌طور مدام به‌ دنبال این نباشید كه آنها را بازخواست كنید.

  

قانون دوم؛ صدایتان را بالا نبرید

با بالابردن صدایتان احساس قلدری به شما دست می‌دهد. شاید به تصور بعضی پدرومادرها ساده‌ترین راه نشان‌دادن به نوجوانان مبنی بر اینكه مشكلی وجود دارد، از كوره در رفتن است! در حالی كه این بدترین راه است چون تنها به نوجوانتان می‌آموزید كه فریادزدن پاسخ مناسبی است و در ادامه این چرخه منفی كه به‌ راه انداخته‌اید، كسی كه در معرض فریاد قرار می‌گیرد، نهایتا خودتان هستید.

ارتباط با نوجوان اگر براساس عشق و علاقه و صمیمیت استوار باشد، اعتمادبه‌نفس را در او تأمین و تضمین می‌كند؛ در حالی كه اگر برمبنای فشار و خشونت باشد، ممکن است موجب اختلال عصبی و دشواری‌های روانی در او شود.

  

قانون سوم؛ نوجوان را به حال خود رها نكنید

بزرگترین اشتباه تنها گذاشتن نوجوانان است. هر چه زمان كمتری با آنها بگذرانید آنها بیشتر احساس «غریبگی» می‌كنند و رفتارشان بدتر خواهد شد. در برخورد با مسائل نوجوان بهتر است از خودش کمک بگیریم؛ یعنی این واقعیت را بداند که نخستین مسئول حلّ مشکل او، خودش است و برای حل آن باید اقدام كند و ما والدین فقط وظیفه راهنمایی او را داریم که از عواقب تصمیم خودش مطلع شود. 

 


هرگز فرزند نوجوانتان را با نوجوانی خودتان مقایسه نكنید

 

قانون چهارم؛ آنها را با نوجوانی خودتان مقایسه نكنید

هیچ چیز نیست که بیشتر از گستاخی آشکار فرزندان کاسه‌ صبر پدرومادرها را لبریز کند. برای والدینی که خودشان در شرایطی پرورش پیدا کرده‌اند که هیچ نافرمانی‌ای تحمل نمی‌شده و چاره‌ای جز پذیرش بدون چون و چرای قوانین خانه نداشته‌اند، سخت است که مبارزه‌طلبی‌های نوجوان را تحمل کنند؛ زیرا خودشان هیچ‌گاه فضایی برای ابراز مخالفت نداشته‌اند.

گاهی در اصل ارتباط این پدرومادرها در سنین نوجوانی‌شان با والدین‌ خود به‌ حدی رسمی و محدود بوده که درست مانند یک میهمانی فقط بهترین رفتارها امکان بروز داشته‌اند، بنابراین طبیعی است که چنین مکالماتی که امروزه شاهد آن هستیم در دنیای دیروز آن‌قدر امکان بروز نداشته‌اند. 

 

 

قانون پنجم؛ باب گفت‌وگو را باز كنید

برای اجرایی‌كردن این قانون باید از دوران كودكی تلاش كنید تا بتوانید با فرزندتان صمیمانه گفت‌وگو كنید تا در دوران نوجوانی فرزندتان با پذیرش بیشتری بتواند مشكلاتش را با شما مطرح كند و با گفت‌وگو با شما به نتایج منطقی‌تری برسد.

  

قانون ششم؛ توپ‌ و تشر ممنوع

دیگر زمان آن گذشته است که با یک تشر و داد و بیداد او را به اطاعت از خود وادار کنید؛ هر چند چنین رفتارهایی در دوران کودکی هم نامناسب و مخرب بوده‌اند اما در نوجوانی آسیب‌های بیشتری برای فرزندتان در پی خواهد داشت؛ زیرا در این سنین او دارای توانایی لازم برای مقابله و فریادکشیدن متقابل است که بیشتر باعث می‌شود تا رابطه شما مخدوش شود. 

 

قانون هفتم؛ دوران نوجوانی را به او بشناسانید

او را از ویژگی‌های دوران نوجوانی آگاه سازید تا با بینش صحیحی بتواند با مشکلات و تغییرات مواجه شود. 

 

قانون هشتم؛ نظارت غیرمستقیم اما همیشگی

نظارت دورادور خود بر روابط عاطفی، اجتماعی و مجازی او را تداوم دهید تا چنانچه با مشکلی مواجه شد، به موقع او را راهنمایی کنید.

  

قانون نهم؛ اصرار و پافشاری فقط در مسائل مهم

به عقایدش احترام بگذارید تا حرمت شما را هم حفظ کند. برای هر اشتباه کوچکی جایگاه والدگری خود را برای جدل با او خدشه‌دار نسازید؛ بلکه از تذکرهای کوتاه و تأثیرگذار استفاده کنید. درواقع قاطعیت و اصرار خود را برای مسائلی که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، هزینه کنید.

  

قانون آخر؛ از راهنمایی‌های مشاور غافل نشوید

هر چند گفته شد بسیاری از رفتارهای نوجوانان ویژگی طبیعی تحولی آنان است اما چنانچه تغییرات خلقی شدید مثل غمگینی، تحریک‌پذیری، کناره‌جویی و بی‌بندوباری متفاوت از دیگر همسالان، فرهنگ خانوادگی و ارزشی شما را نشان می‌دهد از کمک‌های تخصصی یک روانشناس یا یک روانپزشک استفاده کنید تا شیوه فرزندپروری خود یا حل مشکلات احتمالی فرزندتان را از مسیر درست آن پیگیری کنید.

  

منبع : روزنامه شهرونددلایل آکنه در صورت پسران:

اولین نشانه بلوغ در پسران دیده شدن جوش و آکنه در صورتهایشان میباشد. این نوع نشانه میتونه خیلی از نوجوونها رو عصبی کنه. اما حقیقت غم انگیز اینه که آکنه بخش مهمی از سن نوجوانیست. در دوران بلوغ بدن مقدار زیادی هورمون تستوسترون تولید می کنه. این هورمون نه تنها فیزیک بدن رو تغییر میده بلکه به بلوغ جنسی نیز کمک می کنه و منجر به ترشح بیش از حد روغن توسط سبوم (غدد کوچک در پوست) میشه. روغن اضافی همراه با منافذ مسدود شده می تونه منجر به بروز آکنه بشه. عامل دیگه ای که باعث آکنه میشه وجود اسید در پوست است. سطح اسیدی تغییر یافته می تونه منجر به رشد باکتریایی بشه که به نوبه ی خود باعث بروز آکنه میشه. میتونین از درمانهای خانگی مثل چای سبز استفاده کنین. این چای با باکتریهایی که در آکنه وجود داره مبارزه میکنه و آنها را از بین میبره. همچنین میتونین از دادن غذاهای چرب به فرزندتون جلوگیری کنین و یا در شب به اندازه کافی بخوابد تا از خارش جوشها جلوگیری بشه.


پسران در بلوغ دچار چه تغییرات روانشناختی و رفتاری میشوند؟

خشم:

 اگر فرزندتون کج خلقه و اوقات تلخی میکنه شما در موقعیت بدی قرار گرفته این. با کوچکترین تغییرات در زندگی نوجوان ممکنه از خودش خشونت نشون بده. همچنین ممکنه علیه قوانین و مسائل دیگه شورش کنه.

تحریک پذیری:

 نوجوونتون ممکنه احساس کنه که تنهاست یا اینکه هیچ کس اونو درک نمیکنه. این عکس العمل بازتابی از تغییرات روانشناختی فرزندتونه. همچنین طبیعیه که در مورد کوچکترین چیزها تحریک پذیر باشه.

نوسانات افراطی:

 همه ما ممکنه تغییراتی در خلق و خو داشته باشیم اما تغییرات در نوجوانان متفاوته. آنها ممکنه در یک لحظه دوست داشته باشن با دوستانشون خنده و بازی کنن و لحظه ای بعد دوست داشته باشن تنها در یک گوشه ساکت و مودب بشینن.

عزت نفس پایین: 

علاوه بر تغییر در بدنشون از عزت نفس پایین هم رنج میبرن. نوجوون ممکنه خودش رو با دوستانش مقایسه کنه و بگه که من از اونها کمترم، قدم کوتاه تر یا خیلی زشتم و صورتم خیلی جوش میزنه و یا خیلی افکار دیگه که در ذهن خود باهاش کلنجار میره.

 اختلالات خوردن:

 یکی دیگه از تغییرات زمان بلوغ اختلال خوردنه. نوجوانان تمایل دارند زمانی که به بلوغ میرسن وزن کافی داشته باشن. بنابراین ممکنه بیش ازحد غذا بخورن و یا رژیم غذایی شدید بگیرن تا به یک وزن ایده ال برسن.

سردرگمی جنسی:

 در زمان رسیدن به بلوغ نوجوانان به طور ناگهانی جنسیت خود را کشف می کنن. این می تونه اونها رو گیج و وحشت زده کنه. جذابیت ناگهانی نسبت به جنس مخالف می تونه به بیشتر نوجوانان غلبه کنه.

افسردگی:

 افسردگی هم بخشی از تغییرات بلوغ در نوجوانان پسر میباشد. افسردگی به معنای ناامیدی و غمگین بودنه. شخصیتشون ممکنه از وجود افسردگی رنج ببره.


/ 2 نظر / 114 بازدید